2021.06.29. 20:00
Akár 80 ezer ember is szenvedhet a parlagfű pollenjeitől Heves megyében
Idén megyénkben augusztusra várható az arra allergizáló növény tömeges virágzása. Szigorodik a védekezést szorgalmazó jogszabály. A bejelentés után öt napon belül a helyszínen vizsgálódnak a szakemberek, s ha szükséges, bírságolnak.
A napokban egyeztetett a védekezésről dr. Pajtók Gábor és Huszárné Bodor Éva
Forrás: Heves Megyei Hírlap
Fotó: Gál Gábor
Júliustól a Heves Megyei Kormányhivatal – az előző évek gyakorlatához hasonlóan – megkezdi a külterületeken lévő parlagfű ellenőrzését. A földhivatali osztályok s a növény- és talajvédelmi osztály szakemberei a közelgő feladatokról a napokban egyeztettek Egerben. Közös tájékoztatójukon kiderült, hogy idén újabb jogszabályi szigorítások lépnek életbe. Ilyen az, ha a gazdálkodók nem tesznek eleget védekezési kötelezettségüknek, az allergiások védelmében akár a fertőzött növényállomány egészét is megsemmisíthetik.
Dr. Pajtók Gábor kormánymegbízott felhívta a figyelmet, hogy a gyomnövény a pollenjeivel megyénkben évente akár 80 ezer ember hétköznapjait keserítheti meg, ezért kiemelten fontos az ellene való védekezés. Elmondta, a kormányhivatal munkatársai a korábbi évekhez hasonlóan szakmai információkkal segítik a gazdálkodókat a hatékony védekezésben, de a parlagfüves területek felderítésében és a szankcionálásban továbbra is következetesen járnak el. Mivel évről évre nő a parlagfűvel összefüggő bejelentések száma, a beazonosításuk is egyszerűbbé és gyorsabbá vált.
Fontos tudni arról is, hogy mostantól a kormányhivatal szakemberei minden bejelentést öt napon belül a helyszínen kivizsgálnak, s ha szükséges, szankcionálják az adott terület tulajdonosát. A hivatal emberei idén is használják a dróntechnikát s a légi felderítést. Utóbbi a leghatékonyabb megoldás.
Huszárné Bodor Éva, a megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztályának a vezetője közölte, a földhasználók kötelezettsége a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni és utána ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig fenntartani. Az időjárás késleltette a parlagfű fejlődését, a tömeges virágzását fontos megelőzni. Utalt arra is, hogy júliustól a közérdekű védekezést már harmincszázalékos parlagfű-borítottság esetén el kell rendelni, s már nem vehető figyelembe a kultúrnövény tőszáma, mennyisége.
Nem árt tudni, hogy a helyszíni ellenőrzések során külterületen az ingatlanügyi hatóság, míg belterületen a jegyző jár el. A vizsgálatról nem feltétlenül értesítik előzetesen a földterület tulajdonosát, az történhet hivatali kezdeményezésre, illetve magánszemély bejelentését követően is.
A mulasztóval szemben minden esetben növényvédelmi bírságot szabnak ki. Ennek összege 15 ezer forinttól ötmillióig terjedhet a terület méretétől, a parlagfű-borítottságtól függően. A pénzbüntetés ismételten is kiszabható. Ha három éven belül nincs elfogadható változás az adott földterületen, a bírság összegét másfélszeresére emelik.
Bejelentés tehető online is
A parlagfű fejlettségi állapota most a 2–10 leveles stádium között mozog. Mivel az idei április, május hűvös és csapadékos volt, ezért a növény kelése három héttel később kezdődött. Jelenleg virágbimbós egyedek megyénkben még nincsenek, a tömeges virágzás augusztus második felében várható. A tapasztalatok szerint szűkebb hazánkban a gazdálkodók többsége egyre nagyobb figyelmet fordít a védekezésre. Bejelentést lehet tenni online is a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal által működtetett Parlagfű Bejelentő Rendszer felületén. Érdemes megadni az adatainkat, megnevezni a települést, segíteni a parlagfűvel szennyezett ingatlan beazonosíthatóságát. A fotó és a térképvázlat megkönnyíti a hatóság munkáját, de nem kötelező csatolni. Visszajelzés is kérhető a megtett intézkedésekről.