Diplomaosztó

2023.07.07. 15:46

Repültek a sapkák a levegőbe, átvették a diplomákat az egri végzősök + fotók

Több mint ezer hallgató kapott diplomát.

Molnár Helga

Hosszú évek munkájának gyümölcseként vehették kezükbe diplomájukat az egri egyetem végzősei

Forrás: Berán Dániel/Heves Megyei Hírlap

Az oklevélátadó díszünnepséggel július 7-én és 8-án zárul le az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem (EKKE) 2022/23-as tanéve, amely az egri felsőoktatás történetében a 249. oktatási esztendő volt. A 2021 augusztusa óta katolikus egyetemként működő intézmény életében újdonság, hogy az egri díszünnepségeknek a Bazilika adott otthont. A végzősök között most is jelentős arányt képviselnek a Pedagógiai Kar hallgatói.

A tavaszi félév végén Egerben 969, Jászberényben 81, összesen tehát 1050 hallgató tett sikeres záróvizsgát az Eszterházyn, ennek nyomán a pénteki, egri eseményeken 722, míg szombaton Jászberényben 81 végzős hallgató vette át személyesen a diplomáját. Az Egri Bazilikában pénteken 10 órai kezdettel a Bölcsészettudományi és Művészeti, valamint a Pedagógiai Kar végzősei (434 hallgató), akiket dr. Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár is köszöntött, míg 15 órakor a Gazdaság- és Társadalomtudományi, az Informatikai, illetve a Természettudományi Kar hallgatói (288 hallgató) vehették át oklevelüket.

A 2022/23-as tanév végén az EKKE hallgatói közül alapszakon összesen 628, mesterképzésben 170, osztatlan képzésben 78-an teljesítette az oklevél megszerzéséhez szükséges követelményeket. A fentieken túl felsőfokú szakképzésben 104, szakirányú továbbképzési programokban 70 hallgató zárta sikeresen tanulmányait az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen. Az EKKE végzőseinek 38 százaléka pedagógusképzésben szerzett diplomát. Angol nyelvű képzésben 18 hallgató tett sikeres záróvizsgát, közülük heten alapszakon, 11 tanuló pedig mesterképzésben vehetett át oklevelet.

Szűcs Zoltán dékán köszöntőjében szavai szerint a hallgatók tanulmányaik elején olyanok voltak mint a mesében a legkisebb lány vagy fiú, de az eltelt évek alatt megedződtek, sikeresen vették az akadályokat. Hozzátette, szembenéztek járvánnyal, háborúval, energiaválsággal, s gyorsan felnőtté váltak. Ezekkel a szavakkal kívánt nekik sikeres következő időszakot életükben.

Dr. Hankó Balázs az innovációért és felsőoktatásért államtitkár köszöntőjében az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem egri modelljét állította középpontba követendő példaként. Úgy fogalmazott, a siker kulcsa az értékek iránti elkötelezettség, a gyakorlat és tudás megfelelő összhangja, valamint a hivatásszeretet.

Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem ünneplő közössége ma a bazilikában gyűlt össze.
– Olyan, csaknem 250 éves egri felsőoktatásról beszélünk, melyről a legtöbbeknek a tanárképzés, pedagógusképzés jut az eszébe. A több, mint ezer eszterházys diplomából mintegy 400 oklevél a jövő szempontjából oly fontos pedagógusképzéshez kapcsolódik – emelte ki Hankó Balázs. Kiemelte, örömteli az is, hogy fiatal doktoranduszok és habilitált doktorok viszik tovább ezt a 250 éves értéket.

Mint mondta, az egri modellből tanulnunk kell, s ennek alapja az érték megőrzése és tovább örökítése, amely kiemelt feladata az egyházi fenntartású felsőoktatási intézményeknek.
– A következő alapvetés, hogy az egri modell a gyakorlatra fókuszál, s az Egri Főegyházmegye mint köznevelési intézményfenntartó rögtön gyakorlatot is kínál a fiatalokoknak. A jövő pedagógusait az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem egyedi ösztöndíjjal, támogatással segíti, erről szól a Pyrker Ösztöndíj – mutatott rá az államtitkár. Hankó Balázs aláhúzta, ebből a modellből építkeztek, amikor a pedagógusképzés megújításának javaslatait fogalmazták meg.

A célokat részletezve kijelentette, szélesebbé, rugalmasabbá kell tenni a pedagógusképzést, ezért nyitnak a szakképzési technikumok felé, hogy azok – együttműködésben a pedagógusképző egyetemekkel – alakítsák át, erősítsék meg az óvóképzést, ahogyan az például a műszaki, természettudományok esetében már működik. Ennek a lépésnek köszönhető, hogy idén 76 százalékkal többen jelentkeztek a szakképzésből a felsőoktatásba.

Hankó Balázs aláhúzta azt is, hogy 2023-ban 14 ezren, a tavalyinál 67 százalékkal többen jelentkeztek pedagógusképzésre, s minden tizedik leendő hallgató az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemet választotta. Megduplázódott az óvodapedagógusképzésre jelentkezők száma is, valamint 30 százalékkal többen tették le voksukat a tanító és tanárszakok mellett.
– Mindez reményt ad arra, hogy a gyakorlati fókuszú, rugalmas értékalapú képzéssel jó pedagógus-utánpótlásunk legyen – fogalmazott az innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár. A köszöntők után jöhettek a főszereplők, az ünnepségen résztvevők átvették diplomájukat, majd repülhettek a magiszter sapkák a levegőbe.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában