Jegyzet

2024.08.15. 08:00

Iksz

Én nem tudok írni, vallotta be végül az idős asszony.

Palágyi Edit

Régi születési és halálozási anyakönyvi kivonatokat meg házasságleveleket böngésztem mostanában. Az internetre sok ilyen felkerült egy családfaépítő oldal jóvoltából. A felmenőim, az ük-, szépapák és -anyák dokumentumait olvasgatva azt is láttam, ki volt az írástudatlan közülük. Az ükapám, Remete István földművesből kisbirtokossá küzdötte fel magát, de írni-olvasni nem tudott, erről tanúskodik a jókora X, amit az okmányaira tett aláírás helyett. Az ő Margit nevű leánya, a dédanyám már gondosan formázott betűkkel kanyarította alá a nevét. 

Azt hinnénk, az írástudatlanság már a múlté, s éppúgy a letűnt korok nyomorúságának egyik tanúbizonysága, akár a hajdan gyakori csecsemőhalandóság. A minap azonban a postán álltam sorban, és fura jelenetnek voltam a szem- és fültanúja. 

– Töltse ki nekem, aranyom! – kérte az ablak mögött ülő nőt egy hetvenes éveiben járó roma asszony. A postás hölgynek nem volt ínyére, hogy miközben hosszasan kígyózott a sor, ő valakinek a csekkjét töltögesse. Ám a roma asszony csak erősködött, majd beismerte: „Én nem tudok írni!” 

Várva a soromra abban reménykedtem, az írástudatlanok utolsó generációjának egyik tagját láthatom. Csakhogy azt olvasom: a mai nyolcadikosok közül sok a funkcionális analfabéta. Ők azok, akik tudnak olvasni, de nem értenek meg egy használati utasítást, s nem tudnak kitölteni egy adatlapot. Ez azonban már nem a múlt, hanem a jövő nyomorúsága. 

(Főoldali képünk illusztráció, forrás Shutterstock)
 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában