2024.09.21. 13:00
Gyakoribbak ősszel a migrének, de mikor forduljunk orvoshoz?
Nagy hirtelenséggel köszöntött be az ősz, az idő gyorsan hűlt le, ami megviselheti a szervezetünket. A fronthatások nem csak fizikai, de mentális egészségünkre is negatív hatással lehetnek, ezért érdemes felkészülni és jobban odafigyelni magunkra.
Az őszi hónapokban sokan tapasztalnak fokozott fejfájást vagy migrént, amit a változó időjárás, a légnyomás ingadozása és a szezonális stressz is kiválthat. Azonban nem minden fejfájás normális jelenség, fontos tudni, mikor érdemes szakemberhez fordulni – hívja fel olvasói figyelmét Facebook-oldalán a hatvani kórház.
Mikor forduljunk orvoshoz?
- Ha a fejfájás rendszeres, egyre gyakoribb vagy egyre súlyosabb,
- Ha a fejfájást szédülés, hányinger, látászavarok vagy zsibbadás kíséri,
- Ha a fejfájás hirtelen, erős fájdalomként jelentkezik, különösen a tarkónál,
- Ha a fejfájás gyógyszeres kezelés ellenére sem enyhül, vagy gyakran visszatér.
A hatvani kórház javaslatai az őszi migrén ellen:
- Figyeljünk a megfelelő alvásra és pihenésre,
- Kerüljük a hirtelen vércukorszint-ingadozást okozó ételeket,
- Gondoskodjunk a megfelelő hidratálásról,
- Tartsunk szünetet a digitális eszközök használata közben
- Igyekezzünk minél jobban minimalizálni a stresszt.
Dr. Mangó Gabriella az önmegfigyelést javasolja
A fronthatásokról és az általuk okozott fejfájásról korábban dr. Mangó Gabriellát, a gyöngyösi háziorvost és természetgyógyászt is megkereste portálunk. A doktornő elmondta, hogy fizikai és pszichés változások egyaránt megfigyelhetőek a fronthatás előtt és alatt is. Befolyásolhatja a közérzetünket, az alvásritmusunkat, a koncentrációs képességünket, de még a vérnyomásunkat, a vércukorszintünket is.
– Fejfájáson mellett, ingerlékenységet, nyűgösséget, nőknél pedig menstruációs és ezáltal hormonális zavarokat is okozhatnak a frontváltozások, de jelentkezhet ízületi és izomfájdalom is, illetve a törött csontok, műtött sebek is sajoghatnak, fájdalmuk megnőhet – ismertette a legfőbb tüneteket az orvos.
Dr. Mangó Gabriella többek között a tudatos koncentrációra hívja fel a figyelmet. Tisztában kell lennünk saját magunkkal, a testünkkel és a szervezetünkkel. Érdemes önmegfigyelést végezni annak érdekében, hogy megismerjük a testünk reakcióit és a gyenge pontjait.
(Főoldali képünk illusztráció, forrás: Shutterstock)