Közélet

2013.12.05. 08:04

Heves megye Trianonja - Nekiment az egri kórháznak a volt kórházvédő

A MOK megyei elnöke, dr. Pócs Alfréd egykori kórházvédőként fordult szembe az intézmény jelenlegi vezetésével.

Guti Rita

Adomány a koraszülötteknek.

Fotó: Heves Megyei Hírlap

Pócs Alfréd, a Magyar Orvosi Kamara megyei szervezetének elnöke, az egykori kórházvédők vezetője az egri kórházfelújítási pályázat megvalósulását, a várólisták hosszát és a betegutak átalakításának tapasztalatai miatt emelte fel szavát a napokban. Állításaival az egri Markhot Ferenc Oktatókórház főigazgatóját szembesítettük.

– Az egri kórház 2008-ban nyert meg 5 milliárd forintot kórházfelújítás címén uniós forrásból. Az elfogadott terv szerint már régen be kellet volna fejezni az egész felújítást, de mindez a mai napig még meg sem indult attól félünk, hogy kicsúszunk abból az időből, ami alatt még be lehetne fejezni ezt a jelentős változást okozó projektet – adott hangot félelmének Pócs Alfréd sajtótájékoztatón a napokban Egerben.

[caption id="" align="alignleft" width="360"] Megsaccolni sem lehet, hogy a a mostanság születő kisbabák vajon hány évesek lesznek mire véget ér az egri kórházban az uniós fejlesztés Fotó: AS
[/caption]

A Magyar Orvosi Kamara Heves megyei szervezetének elnöke arra is felhívta a figyelmet: időközben a GYEMSZI államosította az egri kórházat és a többi 104 kórházzal együtt. Úgy véli ennek a HospInvest által sokat szenvedett lepusztult kórháznak létszükséglete ennek a pályázatnak a gyakorlati megvalósítása. Az országban legrégebben 2008-ban volt nyertes TIOP pályázatban az egri kórház. Azóta már az ország szinte minden beruházása befejeződött, csak ez lóg még a levegőben.

Pócs, a média által gyakran felkapott a várólisták végtelen hosszával is foglalkozott sajtótájékoztatóján. Ezzel a kérdéssel szerinte azért kell foglalkozni, mert a Heves megyei beteg, aki ugyanúgy megfizeti a TB hozzájárulást, nem szenvedheti el azt a hátrányt, hogy csak azért mert Heves megye lakója, az országban a legrosszabb a sansza, a várva-várt műtét elvégzésére. Az ortopédiai szakorvos elmondta: a HospInvest óta, elsősorban de már korábban is az osztály kapacitása mintegy 50 százalékával végzi munkáját, mondva hogy csak erre van pénz.

A kórházvezetés azt mondja, Pócs állítása szerint, hogy inkább a kevésbé anyagigényes szakmákat preferálja HBCS pont gyártására, mert neki az jobban megéri, pedig a protézis beültetés is nyereséges.

– Ez egy segélykiáltás. Mi nap, mint nap találkozunk azokkal a betegekkel, akik már alig járóképesek, és az élteti bennük a reményt, hogy protézis beültetésben részesülhetnek, és látjuk azt, hogy omlanak össze és halnak meg pár nap alatt, amikor a sok halogatás után a hitüket elvesztik, a gyógyulás lehetőségében – mutatott rá.

Pócs Alfréd szerint az új betegellátási határok meghúzása Heves megye kettészakítását jelenti, és ez  fokozta a káoszt. Az országban csak három megyét szabdaltak fel, közte a mi megyénket a betegek visszajelzése egyértelmű, hogy nem volt sikeres a megye szétdarabolása, állítja a MOK megyei szervezetének elnöke. Szerinte még ezen is lehet változtatni, a megyében lévő négy kórház (Eger, Gyöngyös, Hatvan, Parád) összehangolt működtetésével.

– Az egészségfejlesztésre szánt 6 milliárd forintot és a népegészségügyi kommunikációra szánt 1.8 milliárd forintot is jobb lenne a várólisták csökkentésére fordítani. Az egészségfejlesztés sem az elszegényedett rétegeket érintené, hanem csak a módosabb rétegeket, amelyek meg tudják vásárolni például az egészséges ételeket. Ez a rendszer is csak 2 évig van finanszírozva, utána kódolt az összeomlás vagy pedig fenntartás esetén pénzt von el a tényleges ellátástól. Egyébként is amíg nem működik jól az ellátás, hogy működhetne jól az életmód tanácsadás – tette hozzá.

A Magyar Orvosi Kamara Heves Megyei Szervezete Elnökének nyilatkozatára megkeresésünkre reagált dr. Fűtő László, a Markhot Ferenc Oktatókórház főigazgatója.

– Nem kívánjuk kommentálni az elnök egészségügyi politikával kapcsolatos megjegyzéseit – mondta Fűtő doktor, aki hozzátette Pócsnak a Markhot Ferenc Kórházban tevékenykedő orvosként nincs joga a kórház belső ügyeiről nyilatkozni felhatalmazás nélkül, különösen, ha felkészületlenül téves információkat közöl.

Kiemelte: a TIOP-2.2.4. pályázat támogatói szerződését valóban 2010. októberében  írták alá. A pályázat megvalósítása a kórháztól független okok miatt késésben van, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy a  Magyar Kormány a kezdeti 5 milliárd forintos beruházási összeget további 1,4 milliárd forinttal egészítette ki. A projekt kivitelezésének közbeszerzési kiírása folyamatban van.

A főigazgató kitért arra is, hogy a Markhot Ferenc Kórház legnagyobb problémája a hasonló struktúrájú, kapacitású és progresszivitási szintű kórházakkal összevetve is az alulfinanszírozottság. Ebből a finanszírozásból kell a kórháznak megoldani minden szakmában a biztonságos betegellátást, ami természetesen meghosszabbítja a tervezhető beavatkozások várólistáját, így az ortopédiáét is.

– Határozottan visszautasítjuk az Pócs Alfréd azon kijelentését, hogy a kórház a betegellátásban a kevésbé anyagigényes szakmákat preferálja. Belső intézkedésekkel folyamatosan igyekszünk mindent megtenni a várólisták csökkentése érdekében.

Lendület már van, az első kapavágásra még várni kell

Új lendületet kapott a Markhot Ferenc Kórház fejlesztése. Ezzel a  címmel 2012 augusztusában adott ki sajtóközleményt az egri kórház. Az intézmény honlapján ma is elérhető dokumentum szerint a Heves Megyei Önkormányzat még 2010-ben európai uniós támogatást nyert el az egri Markhot Ferenc Kórház Kft. fejlesztésére. A pályázat teljes költsége: 4.908.489.122 Ft, a támogatás összege: 4.417.640.210 Ft. A pályázathoz a Heves Megyei Önkormányzat 490.848.912 forint önrésszel járult hozzá. A projekt 2010. december 15-én indult. A pályázat megvalósítását korábban több – a kórházon kívül álló – ok hátráltatta.

Az akadályok egyszer már elhárultak

„Az akadályok mára elhárultak.” Ez is a 2012 augusztusi közleményben szerepel. Ahogy az is, hogy az építkezés megkezdése után indulhat a műszerek beszerzése, a tervek szerint lebontják az elavult  épületeket. Háromszintes technológiai tömb épül, ahol elhelyezik majd a sürgősségi betegellátó osztályt, a központi intenzív és aneszteziológiai osztályt, a  laboratóriumot, valamint a sterilizáló és higiéniai osztályt. A legfelső szinten új 8+2 termes központi műtő lesz.  Ide kerül a gyermekosztály, az új gyermek sürgősségi ambulancia is. A kiköltöző osztályok helyén egy neurológiai és stroke osztály létesül, valamint korszerűsödik a radiológia.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!