2019.02.18. 13:55
Gerincproblémákhoz vezethet a mozgásszegény életmód, a rossz tartás
Mindenkivel előfordult már, hogy elfeküdte a nyakát, vagy valamilyen gerincfájdalom gyötörte. A legtöbbeknél szerencsére a panaszok gyorsan elmúlnak, de az ülő, mozgásszegény életmód okán egyre fiatalabbaknál is jelentkezik gerincprobléma. Megyei szakembereket kérdeztünk a jelenségről, akik számos jó tanáccsal is szolgáltak.
A Markhot Ferenc kórház reumatológiai osztályán a gerinc- és nyakfájás a leggyakoribb panasz Fotó: Huszár Márk/Heves Megyei Hírlap
A Markhot Ferenc kórház reumatológiai osztályán a leggyakoribb gerincpanasz általában a derékfájás és a nyakfájás. Ezeknek a hátterében legtöbbször egyszerű okok vannak, például elfekszik a nyakukat, vagy rosszul hajolnak a páciensek – ismertette a leggyakoribb problémákat dr. Nagy Katalin. A Markhot Ferenc kórház reumatológiai osztályának vezető főorvosa aláhúzta, ilyenkor a legtöbbször átmeneti pihentetés, óvatos megmozgatás, valamilyen izomlazító kenőcs javasolt, és egy-két nap alatt elmúlnak a panaszok. A rossz mozdulat hatására bekövetkező hirtelen derékfájdalom vagy nyakfájdalom hátterében azonban már állhat a csigolyák közti porckorongok kopása, meggyengülése, de akár gerincsérv is. Ilyenkor a fájdalom a derékból valamelyik alsó végtagba sugárzik, a nyakfájdalom a karokba.
Ez már komolyabb probléma, egy-két napos ágynyugalom, izomlazítók, fájdalomcsillapítók szedése szükséges. Ha pedig a panaszok néhány nap alatt nem szűnnek meg, mindenképpen orvosi vizsgálatra van szükség. Kiderült, egyre fiatalabbaknál is jelentkeznek már gerinc- és mozgásszervi problémák, ennek oka lehet a túlzott számítógép és telefonhasználat és az ehhez társuló mozgásszegény életmód. Kiemelte, van azonban olyan a gerincbetegségek között, ami főként negyvenéves kor alatt kezdődik. Ez általában a hajnaltájban jelentkező keresztcsonttáji, fartáji és derékfájdalom, ami felébreszti az alvót. Ha hosszan, akár hónapokig fennáll ez a panasz, mindenképpen orvoshoz kell fordulni.
A szakember kiemelte, a telefonok lehajtott fejjel nézése, a hosszas számítógép-használat is komoly gondot okozhat, ezeket együttesen komputer nyak szindrómának nevezik. A tartós egérhasználat valamint érintőképernyő használat pedig ínhüvelygyulladáshoz vezethet. Ezen felül érdemes ügyelni a megfelelő lábbeli kiválasztására is, de a rossz testtartás, valamint bizonyos fizikai munkaformák is gerincproblémák eredői lehetnek.
Dr. Nagy Katalin a megelőzés fontosságáról is szólt. Mint mondta, minden mozgásforma hasznos, és ügyelni kell az ülő- és fekvőalkalmatosságok helyes megválasztására is.
– A rendszeres úszás kifejezetten jó hatású lehet, de csak akkor ha közben nem tartjuk ki a fejünket a vízből. De a kerékpározás, a konditeremben való edzés is mind erősíti az izmokat, ami fontos a gerincpanaszok megelőzése érdekében. Matracválasztáskor arra kell ügyelni, hogy az jól megtámassza a gerincet, székből pedig olyat érdemes választani, ami az ágyéki gerincet támasztja. Erre egyébként speciális, székre szerelhető hengerpárnát is lehet kapni. Előnyös lehet még a nagy, felfújható gumilabdán való ülés, mert az apró gurulásokkal megmozgatja a gerincet, mint egy folyamatos gerinctorna – részletezte a főorvos. Hozzátette, a masszíroztatás is hasznos lehet, mert a megfeszült, olykor görcsös izmokat átgyúrják, javul az izmok vérkeringése, csökken a fájdalom. Ráadásul a masszírozás felhívja a figyelmet, ha egy-egy helyen rendszeresen görcsös az izomzat, úgynevezett csomók vannak benne, hogy valami megterheli a gerincet, és változtatni érdemes a testtartáson, sportolni kell. Aláhúzta, jó hatású lehet egy-egy masszírozással, vízi tornával egybekötött gyógyfürdőkúra is, ez akár Egerben, a Markhot Ferenc kórház gyógyfürdőjében is elérhető.
A gerincproblémák sokszor a stresszre, lelki problémákra is visszavezethetők Csörgő Tamás szerint. Az egri masszőr-csontkovács elmondta, hozzá a konkrét problémákkal érkezőkön felül sportteljesítmény fokozása, valamint megelőzés miatt is fordulnak.
– A leggyakoribb panasz amivel megkeresnek a derék és a lapockák körüli trapéz izmok fájdalma. Ezek általában a túlterheltségre, a stresszre, helytelen tartásra vezethetők vissza. Saját tapasztalatom, hogy a fizikai tünetek mögött mindig ott van a lelki feszültség is. Néha egészen fiatal gyerekeket is hoznak a szülők komoly problémákkal. A legnagyobb gondot az ő esetükben általában a vázizmok nem megfelelő állapota jelenti. Ez véleményem szerint a gyermekek természetes mozgásban töltött óráinak a csökkenésére vezethető vissza – részletezte a szakember. Hozzátette, masszíroztatni mindig érdemes elmenni, mert szinte csak jó hatása lehet, bár vannak olyan esetek, amikor ellenjavallt, például bizonyos daganatos betegségek vagy heveny gyulladás esetén. Ha valaki bizonytalan, hogy orvoshoz, vagy masszőrhöz forduljon panasz esetén, akkor először egy orvost érdemes felkeresnie, és vele konzultálni.