2024.06.06. 13:40
Már most káprázatos látvány a tiszavirágzás, videóra vették a csodát
Jóval hamarabb a megszokottnál, a napokban zajlik a tiszavirágzás a Tisza-tónál. Idén kicsit gyengébb, de még így is kifejezetten látványos a rajzás. A tiszavirágzás jelenléte a Tisza folyó tisztaságának indikátora is, hiszen ezek a rovarok csak tiszta, oxigéndús vizekben képesek megélni.
Ahogy az ország több részén, úgy a Tisza-tónál is hamarabb jelentek meg a tiszavirágok, ezért előbb indul a tiszavirágzás a megszokottnál – írja Facebook oldalán az I Love Tisza-tó. Fodor László kedd este vette kamerára a kérészek násztáncát Tiszafüred környékén. A videón jól látható, ahogy a kérészek párjukat keresik a vízfelszínen.
Általában június közepe környékén szoktak a vízből feltörve megjelenni a kérészek, ám idén már június első napjaiban látni lehetett az első példányokat. A Tisza-tónál a tó folyóparti szakaszainál élhető át a tiszavirágzás élménye, de Tiszafüred, Tiszaszőlős és Tiszaderzs környékén is jól láthatóak, esténként több kikötő is szervez kérésznéző túrákat.
Mint írják, a tiszavirágzás látványa olyan, mintha a folyó felett egy óriási hóvihar zajlana. Millió apró rovar repked a víz felszíne felett, keresve párjukat. A rajzás a késő délutáni és esti órákban a legintenzívebb, amikor a legkisebb szél sem zavarja meg a rovarok táncát. Az érdeklődők gyakran a folyó partjáról, vagy akár csónakokból figyelhetik meg a lenyűgöző jelenséget.
A tiszavirágzás egy rendkívül érdekes természeti jelenség
A tiszavirágok életciklusa rendkívül rövid és látványos. Az év nagy részében, akár három éven keresztül is lárvaállapotban élnek a Tisza folyó medrében. Amikor elérkezik az idő, a lárvák a felszínre emelkednek, ahol kifejlett kérészekké alakulnak. A tiszavirág Európa legnagyobb kérészfaja, amely akár 12 centiméteres hosszúságot is elérhet a szárnyakkal együtt. Az átalakulás után csupán néhány órájuk van, hogy párosodjanak és petéiket a vízbe rakják, majd életük véget ér, így egyetlen céljuk a szaporodás. A kérészek tömeges rajzása évente egyszer, nyár elején, általában júniusban zajlik le.
A rajzás általában délután kezdődik, amikor a kifejlett egyedek tömegesen hagyják el a víz alatti lakhelyüket, és felszállnak a víz felszínére. A hímek és a nőstények találkozása és a párzás a levegőben zajlik. A nőstények ezt követően visszatérnek a víz felszínére, ahol lerakják petéiket, majd röviddel ezután elpusztulnak. Az egész folyamat mindössze néhány órát vesz igénybe, és a nap végére a víz felszínét gyakran milliónyi elpusztult kérész borítja. Azonban a tiszavirágzás fontos szerepet játszik a helyi ökoszisztémában. A kérészek lárvái jelentős mennyiségű szerves anyagot fogyasztanak a víz alatti iszapból, ezzel tisztítva a vizet és javítva a vízminnőséget. A kifejlett kérészek pedig fontos táplálékforrást jelentenek sok halfaj, madár és más állatok számára.
A tiszavirágzást és magukat a tiszavirágokat is veszélyezteti a folyószabályozás, a vízszennyezés és az élőhelyek eltűnése. Az intenzív mezőgazdaság, a vegyszerek használata és a klímaváltozás mind hozzájárulhatnak a populációk csökkenéséhez. Éppen ezért fontos az élőhelyek védelme és a fenntartható vízgazdálkodás, hogy megőrizhessük ezt a csodálatos természeti jelenséget a jövő generációi számára is, mivel a tiszavirágzás nemcsak ökológiai, hanem kulturális szempontból is fontos. Az esemény számos turistát vonz a Tisza partjára, akik tanúi szeretnének lenni ennek a különleges jelenségnek.