Élhető Otthon program

2024.06.06. 13:55

Visszaköltözhettek a gyöngyösi átmeneti otthon lakói a helyükre

Befejeződött a gyöngyösi Családok és Gyermekek Átmeneti Otthona felújításának első üteme. A Procter & Gamble 30,5 millió forinttal támogatja az 50 milliós projektet.

Szabó István

Gyöngyösön befejeződött a Családok és Gyermekek Átmeneti Otthona felújításának első üteme, adta hírül hétfőn a gyöngyösi városháza. Közlésük szerint a felújítás kezdő szakasza kora tavasszal indult, és most zárult le. A családok mára vissza is költözhettek az otthonba a cég önkénteseinek jóvoltából, akik a takarításban és a bútorok visszahelyezésében nyújtottak segítséget, tette hozzá a városháza. Tájékoztatásuk szerint a két átmeneti otthon felújítása, amely a Procter & Gamble (P&G) támogatásával zajlik, várhatóan július közepére fejeződik be.

Maka Piroska (balról), Hiesz György, Robert Carrio és Krubl Yvette a januári projektnyitó sajtótájékoztatón
Maka Piroska (balról), Hiesz György, Robert Carrio és Krubl Yvette a januári projektnyitó sajtótájékoztatón
Forrás: Czímer Tamás/Heves Megyei Hírlap

Portálunkon már beszámoltunk arról, hogy a gyöngyösi üzemmel rendelkező P&G Élhető Otthon elnevezésű programjának első állomása a mátraalji város. A projektet bemutató januári sajtótájékoztatón elhangzott, hogy az utóbbi évek nemzetközi eseményei – Covid 19 utóhatásai, az orosz-ukrán háború – generációk óta nem tapasztalt nehézségeket eredményeztek Európa-szerte. Az energiaválság és a rekord mértékű infláció a társadalom minden rétegét érinti, a szociálisan nehéz helyzetben lévő emberek esetében a negatív hatások pedig többszörösen is jelentkeznek. Gyöngyös városa, az átmeneti otthonokat működtető Kistérségi Humán Szolgáltató Központ (KHSZK) és a P&G ezért nagyszabású programot hívott életre, amelynek célja a rászoruló családok, gyermekek és az őket felkaroló intézmények, szervezetek támogatása. A két gyöngyösi átmeneti otthon felújításának 50 millió forintos projektje elsősorban a fürdőszobák, konyhák és a közösségi terek felújítására, korszerűsítésére irányul, mindehhez a P&G 30,5 millió forint támogatást biztosít. 

A projektnyitó sajtótájékoztatón Robert Carrio, a P&G gyöngyösi gyárának igazgatója arról beszélt, hogy egy cég esetében nagyon fontos az, hogy ahol működik, ott segítsen. 

– Nagyon örülök, hogy ennek a hosszú távú programnak, amit egy országos projektnek tervezünk, az első állomása Gyöngyös. A P&G alapértékei között szerepel a működési területe közösségeinek támogatása abban, amire valóban szükségük van – jelentette ki januárban Robert Carrio.  

– Az immár 10 éves gyöngyösi jelenlétünk során megismertük a helyi emberek nehézségeit, körülményeiket. Szerettünk volna valamivel hozzájárulni a közösség számára szükséges, de saját forrásból nem feltétlenül megoldható fejlesztéshez – mondta korábban Krubl Yvette, a P&G magyarországi kommunikációs vezetője.

Maka Piroska, a KHSZK igazgatója szerint egy olyan helyzetben, amikor valakinek nincs hová mennie, az átmeneti otthon nyújtotta biztonság lehetőséget teremt az újrakezdésre. 

– Amellett, hogy meghatározott ideig megoldja a lakhatás problémáját, a helyszínen dolgozó szociális munkások segítenek felkészülni az intézményből való kilépés utáni önálló és önfenntartó életre – fogalmazott Maka Piroska.

– Profitorientált világunkban nem mindennapi élmény megtapasztalni – emelte ki a projektnyitón Hiesz György gyöngyösi polgármester, – hogy egy multinacionális vállalat számára fontosak a helyi emberek és a közösség nehézségei, és hogy a segítő szándékon túl valós lépésekre pénzt is áldoz.

Maka Piroska arról is beszélt portálunknak, hogy a gyöngyösi otthon 1999-től működik a városban 25 férőhellyel, mely 2008-tól kibővült a 12 fős Gyermekek Átmeneti Otthonával. Fenntartását Gyöngyös és a környező 25 település önkormányzata a kistérségi társulásban biztosítja. Az ellátási terület így elsősorban a Gyöngyösi járás településeire, illetve Heves vármegyére terjed ki. Mindkét átmeneti otthon a családban élő gyermekek veszélyeztetettségének megelőzése, és a gyermek védelme érdekében fogadja szülői kérelemre az átmenetileg lakhatási krízisbe kerülő családokat. A lakhatási krízis oka többféle lehet: az ingatlan lakhatatlanná válása, albérlet elvesztése, családi erőforrások kimerülése, bántalmazás, vagy családon belüli konfliktus. Mindkét intézményben legfeljebb 18 hónapot tölthet el a család, ezen időszak alatt megfelelő lakhatást kell találniuk, és az otthon segít képessé válniuk a normalizált életre.


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában