2024.08.11. 13:59
Itt a magyarázat, miért agresszív egy-egy inváziós faj
Sokszor halljuk, hogy egy-egy növényt vagy állatot idegenhonos özönfajnak, vagy inváziós fajnak neveznek. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság most néhány pontban összefoglalta, mitől is számít invazívnak hazánkban egy élőlény.
A természetvédelem kapcsán sokat halljuk azt a kifejezést, hogy "inváziós faj" vagy "idegenhonos özönfaj". De mit is jelent ez? – posztolta a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Facebookon.
A posztban kifejtik, hogy az inváziós/idegenhonos faj olyan élőlény - növény, állat vagy akár mikroorganizmus -, amely eredetileg nem őshonos egy adott ökoszisztémában, de emberi tevékenység következtében oda került és ott megtelepedett. Ezek a fajok rendkívül gyorsan elszaporodnak, kiszorítják az őshonos fajokat és jelentős károkat okoznak nemcsak az ökoszisztémában, de negatív környezeti hatásuk van a gazdaságra és akár a humán-egészségügyre is.
– Kiszorítják az őshonos fajokat: az inváziós fajok gyakran sokkal versenyképesebbek az őshonos fajoknál, így gyorsan és agresszívan terjednek, eluralják és tönkreteszik a honos életközösségeket és kiszorítják az őshonos fajok egyedeit az élőhelyükről. Ez a biológiai sokféleség, fajgazdagság csökkenéséhez vezet. Drasztikusan megváltoztatják az élőhely eredeti tulajdonságait, az ökológiai viszonyokat: az idegenhonos özönfajok módosítják az élőhelyek fizikai és kémiai tulajdonságait, például a talaj összetételét vagy a víz minőségét. Kárt okoznak a gazdaságnak: az invazívan terjedő fajok jelentős gazdasági károkat okozhatnak a mezőgazdaságban, az erdészetben (például: legelők, erdők leromlása, elértéktelenedése) és a halászatban is - részletezik.
- Emellett betegségeket terjeszthetnek: az idegenhonos özönfajok olyan új kórokozókat is hozhatnak magukkal, amelyek az adott területen korábban nem létező, új betegségeket, potenciálisan járványokat okozhatnak. Negatív humán-egészségügyi hatásuk is lehet: egyes inváziós fajok veszélyeztethetik az emberi egészséget is, például asztma, bőrgyulladás és allergiák okozói lehetnek. Az invazívan terjedő fajok visszaszorítása épp ezért a természetvédelem egyik kiemelt feladata. A következő napok bejegyzéseiben újra felidézzük, hogy a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén milyen inváziós növényfajokkal találkozhatunk, és ezek ellen milyen védekezési módszerek alkalmazhatók a leghatékonyabban – írták róluk.