2018.03.16. 11:20
Kertészeti tanácsadó: mindent a maga idejében!
A kiskertelők számára igazi ajándéknak ígérkezik a hosszú hétvége. Ideje szétnézni portáinkon, hozzálátni a metszéshez, a lemosó permetezéshez. Az első magokat is elvethetjük.
Március a tavasz első hónapja, ami a kertészkedők, kiskerttulajdonosok számára a tavaszi munkák kezdetét jelenti. Mivel egyre többször csalódunk a márciusi időjárásban, oldalunk állandó kertészeti tanácsadója, Nagy Szabolcs türelemre int mindenkit, és arra biztatja a kertelőket, hogy mindent a maga idejében kezdjenek csak el. A gyümölcsfák, bogyósok, és lassan a szőlő metszésének is itt az ideje, de ne kapkodjunk, mert ha a talajunk „bokáig süppedően sáros” és így látunk munkához, az ősszel elvégzett talajlazításunk, ásózásunk „kárba veszhet”.
– Mire ügyeljünk a kora tavaszi metszéskor?
– A gyümölcsfák metszésével még nem késtünk el, mivel a megfelelő, jól megválasztott metszési időszak is nagyban hozzájárul a terméshozamunkhoz. A kora tavaszi metszésnél vegyük figyelembe, hogy vannak gyümölcsfák, melyek fagyérzékenyek, mint például a mandula, az őszibarack vagy a kajszibarack, ezért a lehetséges fagyok miatt rügyfakadás után is metszhetjük őket. Nagy általánosságban egy-két jó tanácsot adnék a metszéshez, mivel fajtától és a növényünk életkorától is függ az eljárás. Alakító metszésre fiatal, még nem termő gyümölcsfáknál van szükség. Karbantartó metszést termőre fordulás után végzünk, az ifjító metszést pedig az idős, koros fáknál kell megtennünk. Alakító és karbantartó metszésnél a rügyek állását és a vesszők erősségét vegyük figyelembe. Az ágakat alsó kifelé álló rügyekre vágjuk, valamint a gyenge vékony vesszőt rövidre, az erősebbeket hosszabbra metsszük! A koronából ki kell metszeni a befelé növekedő vesszőket, gallyakat, illetve az egymást keresztezőket is. A helyes metszés során szellős és nem túl sűrű koronát kapunk.
– Már hangsúlyoztuk a sebkezelés fontosságát a metszések után. Miért fontos ez?
– Lehetőség szerint a vágott felületeket azonnal kenjük be, mert a sebzéseken keresztül a kórokozók, kártevők így már nem tudnak bejutni a növények szöveteibe. Ha a metszési munkálatokkal megvagyunk és már nem fogunk a fa körül talajt taposni, a gyümölcsfáink gyökereit meg kell szellőztetni kicsit. Ezt a műveletet tányérozásnak hívjuk. Kapával körbe a fát jól lazítsuk, puhítsuk meg a földet körülötte, így megszellőzik. A tányér mélyüljön a fa törzse felé, így azután sokkal több víz fog koncentrálódni egy eső alkalmával közvetlenül a fa gyökereihez.
– Márciusban a legfontosabb és egyben az első növényvédelmi munkálatunk a kora tavaszi lemosó permetezés. Mire kell ügyelnünk?
– Mivel az idei tél nem volt túl kemény és fagyos, ezért az áttelelt kár- és kórokozók elleni első lépés a megfelelő lemosó permetezés, amit célszerű a metszések után elvégezni. Mivel a csonthéjasoknál még tarthatunk fagykártól, ezért hamarabb is permetezhetünk, majd utána metszünk. Az időjárást figyelembe véve kezdjük meg a munkát, azaz ne legyenek éjszakai fagyok és a nappali hőmérséklet 6–8 Celsius-fok körül alakuljon. A lemosó permetezést nyugalmi állapottól a növények fehérbimbós állapotáig célszerű végrehajtani, lehetőség szerint két alkalommal, a másodikat minél közelebb a növények rügypattanásához.
A szakma kombinált szereket javasol
Tavaszi lemosó permetezéshez a kombinált, azaz rezet, ként és rovarölőt tartalmazó védőszer a legjobb. Mivel tavaly nagyon komoly körtelevélbolha-kártétel volt, ezért fontos lecitines-növényi olajkészítményt is használnunk! Réztartalmú lemosó permetezésnél figyeljünk oda az őszibarackfákra, mivel rézérzékenyek, ezért piros bimbós állapot után már ne használjunk rézkészítményeket! A szőlőben is érdemes lemosózni. A vesszőkön a lisztharmat, a vesszőgolyva, az esca (kordonkar elhalás) kórokozói, a rügyekben, repedésekben és a fás részeken az atkakártevők és pajzstetvek teleltek át, várva a melegebb időjárást. A lemosó kezelést viszonylag tömény oldattal kell végezni. Így a kéregrepedésekben, a rügyek környékén megbúvó pajzs-, levéltetvek, atkák, körtelevélbolhák áttelelő képleteihez is elérnek, vékony filmszerű bevonatot képeznek rajtuk, s befojtják azokat.