Nemzeti Vágta

3 órája

Jól haladnak a Nemzeti Vágta előkészületei Szilvásváradon

A szervezők kiemelt célja, hogy megismertessék a huszár hagyományokat.

Heol.hu

Jól haladnak a hétvégén megrendezendő 17. Nemzeti Vágta előkészületei Szilvásváradon – mondta hétfőn a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában Szotyori Nagy Kristóf, az esemény versenyigazgatója, melyet az MTI szemlézett.

Tóth Tamara, a 2023-as Nemzeti Vágta győztese és lova, Galaxy
Tóth Tamara, a 2023-as Nemzeti Vágta győztese és lova, Galaxy
Fotó: Huszár Márk

A tavalyi évhez hasonlóan idén is Szilvásvárad ad otthont a Nemzeti Vágta rendezvényeinek, október 4-én nulladik nappal indul a verseny, majd a következő két napon lesznek a döntők – nyilatkozta Szotyori Nagy Kristóf.

Az előfutamok mezőnyét a Nemzeti Lovarda segítségével sorsolták ki. A nemzetközi vágta kissé átalakult a korábbiakhoz képest, mivel azon a magyarokkal együtt kilenc ország vesz részt a saját díszegységeivel, a nulladik napon pedig nemzetközi versenyen a lovasrendőrök mérik össze a tudásukat.

A versenyigazgató arról is beszélt, hogy a megmérettetést Magyarország egyik legkedveltebb turisztikai helyszínén, a Bükk hegység lábánál rendezik meg, és azon az Erdélyből, a Vajdaságból, a Muravidékről, a Felvidékről érkezők is részt vesznek. Fontos különbség a más lovasversenyekhez képest, hogy a Nemzeti Vágtán nem egyénileg, hanem településenként indulnak a versenyzők. A nemzetközi futamokon kizárólag öt évesnél idősebb, magyar tenyésztésű lipicai lovakkal lehet indulni – emelte ki.

A Nemzeti Vágtán 18 éves kortól lehet indulni, azon hatvan település képviselteti magát, az előfutamban négy és fél kört teljesítenek a lovasok. A hatvan csapatból tizenhatan vesznek részt a vasárnap délelőtti középfutamokban, majd négyen a délutáni döntőben.

A korábbi évekhez képest változtattak a mezőny összetételén, mivel egyre több fiatal szeretne indulni a Nemzeti Vágtán: a 10-13 évesek a Huszárgyerek Vágtán indulnak pónikkal, a 14-17 évesek ugyancsak pónikkal a Kishuszár Vágtán versenyeznek.

A szervezők kiemelt célja, hogy megismertessék a huszár hagyományokat, ezért a futamokon kívül csatajelenetekkel, történelmi előadással és más ügyességi versenyekkel is készülnek – hangsúlyozta Szotyori Nagy Kristóf.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában